iHNed, Respekt, Ekonom, M&M a další ve věži

V noci ze soboty na neděli probíhala další náročná část našeho stěhování – migrace portálu iHNed.cz a souvisejících titulů vydavatelství Economia (Respekt.cz, Ekonom.cz, Marketing&Media aj.) do nového datového centra. Na přání zákazníka a servisní organizace, která se podílí na správě celé platformy, probíhala migrace s plánovanou odstávkou. Během té byly loadbalancery nasměrovány na provizorní verzi portálu s nejdůležitějšími zpravodajskými články a informací o probíhající údržbě. Na pozadí se pak stěhovala celá platforma včetně vlastní SAN infrastruktury.

Shodou okolností probíhala ve stejnou dobu plánovaná odstávka také u našeho primárního poskytovatele zahraniční konektivity. Zákazníci však nepocítili žádný rozdíl, protože veškerý provoz byl po dobu odstávky odbavován záložní linkou přes druhého poskytovatele.

Stěhování probíhalo striktně dle předem daného scénáře, kdy byla odpojena a převezena polovina celého řešení, která je sama o sobě schopna pokrýt provoz celého portálu a až po jejím umístění do nových racků a ujištění se, že je po stěhování plně provozuschopná, byla odpojena a převezena také druhá polovina platformy.

V novém DC byly technologie umísťovány do předem určených pozic, kde bylo na míru připraveno optické i metalické zasíťování. Portál je nyní umístěn do dvou fyzicky i logicky oddělených celků a veškeré propoje mezi nimi jsou řešeny redundantně s minimalizací souběhů optických vláken.

Je na místě přiznat, že práce na stěhování ve spolupráci se zástupci servisní organizace zákazníka časově přesáhly předem plánované servisní okno, avšak výsledkem je stav, který byl požadován, neobsahuje žádná provizoria a kvalitativně celé hostingové řešení posunul o úroveň výše. Tím navazujeme na loňské modernizace, kdy jsme pro celý portál implementovali podporu IPv6  a kdy jsme posilovali jeho odolnost vůči DDoS útokům mj. také vstupem do projektu Fénix resp. Bezpečná VLAN.