Barevné zpestření a další novinky


Deprecated: ltrim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /www/webvol14/dn/z60d67s5j77mnnu/tower.active24.cz/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 3030

Deprecated: ltrim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /www/webvol14/dn/z60d67s5j77mnnu/tower.active24.cz/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 3030

Uplynul týden od poslední aktuality na těchto stránkách, ale to neznamená, že se ohledně příprav našeho nového DC nic neděje. Je tomu úplně naopak! Na řadu přišly i první přesčasy, dokonce nedělní. Díky Pepo!
Nyní velmi pečlivě připravujeme uspořádání kabeláže uvnitř racků a její horizontální a vertikální vyvazování. Pro laika je to možná až nepředstavitelné, kolik práce je s tím spojeno a jak náročná je. Pokusím se to proto alespoň nastínit. Základní rozdělení kabelů je na napájecí (silové) a datové. Napájecí dodávají elektrickou energii, datové přenášejí data našich zákazníků, souběh vedení těchto kabelů není přípustný kvůli možnému rušení.
Přívody napájení, které nám vedou do každého racku vždy dva (a zajišťují distribuci napájení z redundantních sálových distribučních rozvaděčů – tedy již mnohokrát zmiňované napájení ze dvou nezávislých napájecích větví) jsou zakončeny koncovkou IEC309 a jištěny každý 16A/400V. Do nich jsou zapojeny „průmyslové psy“, tzv. PDU (Power Distribution Unit). Použitá PDU jsou osazena 36 zásuvkami typu C13 (pro běžné servery) a 6 zásuvkami typu C19 (např. blade systémy). Tyto PDU jsou třífázové a z každé fáze je napájena třetina uvedených zásuvek. Naše současné racky plánujeme osazovat maximálně 28 servery, ke každému servery povedou dva napájecí kabely, každý zapojen do jiné napájecí větve. Pro jednodušší orientaci budeme kabely z různých napájecích větví barevně rozlišovat, kabely budou bílé a černé. Další napájecí kabely povedou v každém racku k access switchi a případně dalším prvkům, což zvyšuje složitost určení potřebného počtu a zejména délek jednotlivých kabelů. A aby to nebylo tak jednoduché, zjistili jsme, že napájecí kabely se zámkem lze použít pouze pro síťové prvky, u serverů je problém s velikostí koncovky, která fyzicky „překáží“ pojistce proti vytažení hotplug zdroje z šasi. Zámky tedy použijeme na straně PDU a u síťových prvků.
Datové kabely dělíme zejména na ty optické a na metalické. Optické používáme zejména na připojení našeho technologického racku do NIXu, do našich dalších DC, na další potřebné datové okruhy, obecně mimo naše datové centrum a pak na vzájemné propojení SAN switchů a access switchů s core switchi. Metalické propoje plánujeme využít také mezi jednotlivými racky, na tzv. metalickou páteř, která končí v patch panelech jednotlivých racků. Největší počet a také největší variabilita délek metalických kabelů bude pak vždy uvnitř každého racku a bude se využívat pro připojení jednotlivých serverů s LAN a SAN switchi. Jejich počty se liší pro jednotlivé typy serverů, jiné jsou pro windows servery v hyper-v clusteru (4 pro LAN, 2 pro SAN) nebo pro servery sdíleného hostingu na linuxu (1 pro LAN, 1 pro SAN). Další metalický kabel vede ke každému serveru pro umožnění jeho vzdáleného managementu (pomocí HP iLO nebo DELL iDRAC). Různé typy metalických propojů budeme opět barevně rozlišovat, na řadu přijde zelená, modrá, žlutá, šedá, oranžová a červená barva.
Kromě samotné kabeláže uvnitř stojanů se také upřesňovaly kabelové trasy, průchody mezi racky, umístění PDU, rozteč a pozice posuvných vertikálních lišt vůči racku a mnoho dalších důležitých prvků, které dohromady tvoří naše nové datové centrum.
Tohle vše a ještě něco navíc jsme museli během posledních pár dní rozmyslet, proměřit a objednat. Elektrické rozvody, metalická a optická páteř budou hotovy do konce tohoto týdne. Metalika pro vnitřní potřeby racků pak bude k dispozici začátkem června. Opravdu hodně úmorná práce, tyhle kabely … ještě jednou, díky Pepo! A díky také firmám ČRa a Category, které nám s tím významně pomáhají.